کربوکسی متیل سلولز-CMC-ویژگی های کاربردی CMCکربوکسی متیل سلولز یا سلولزگام از مشتقات سلولز است که از استخلاف شدن گروه‌های کربوکسی متیل به جای برخی از گروههای هیدروکسیل به دست می‌آید. CMC ابتدا در آلمان کشف شد و سپس به آمریکا و سایر کشورهای غربی صادر شد. CMC در دو گرید صنعتی و غذایی استفاد فراگیر دارد. CMC یک گرد سفید رنگ ،بدون بو و قابل تعلیق در آب است و تحت شرایط نرمال غیر قابل تبخیر است؛ در آب محلول و در حلالهای آلی نامحلول است و ویسکوزیته آن با افزایش دما کاهش می یابد.

ویژگی های کاربردی CMC :

علاوه بر غلظت بخشی، چسبندگی و ایجاد استحکام، عامل انتشار،عامل نگهدارنده آب، حفظ حالت کلوئیدی تثبیت کننده، عامل تعلیق ساز ،امولوسیون ساز و عامل تشکیل لایه است. واحد اندازه گیری قدرت CMC ویسکوزیته می باشد.
موارد مصرف CMC :

صنایع غذایی و خوراکی، داروسازی صنایع شوینده، رنگ و رزین رونمای ساختمان، چسب نساجی، چاپ و تکمیل پارچه، کاشی و سرامیک، سفال و چینی، کاغذ، الکترود و جوشکاری، گل خماری چاه های نفتی، چرم مصنوعی، مواد آرایشی و…..
موارد مصرف CMC در صنایع غذایی :

از CMC خوراکی در تولید انواع بستنی و محصولات لبنی، شیرینی، بیسکویت و کیک، کلوچه، آبنبات، محصولات گوشتی و منجمد، ماکارونی فوری، کنسروها و کمپوت ها، انواع آب میوه ها و نوشیدنی های مایع و……

فروش CMC :

فروش CMC در بسته بندی های ۲۵ کیلوگرمی از کشور چین.